Régi gyümölcsfajták

Tündérkerti napló 2. 2018.01.21.

A változatos téli időjárás a kerti munkáinkat meg-megakadályozzák, pedig dolgunk akad bőven a kertünkben. A meztelenre vetkőzött fák szemérmetesen, vagy szemérmetlenül megmutatják koronájukat és azok hibáit. A növényvédelmi és metszési problémákat ilyenkor jobban láthatjuk, közelebbről.

Az alma és körtefák, hagyományos magas törzsön nevelve nem okoznak különösen nagy gondot a metszésükkel, hiszen a kialakítás után már többnyire csak a ritkítás, vagy a beteg és letörött ágak levágása a feladat. Természetesen a ritkításra oda kell figyelni és nem szabad elbagatellizálni! A korona belső és külső arányosságát a metszés előtti szemlélődéssel lehet jól megfigyelni és ez alapján az ollóra vagy a fűrészre hagyatkozni. Természetesen a ritkítás függ attól is, hogy nyári illetve téli almáról van e szó. A nyári almákat el kell engedni, hiszen azok növekedési és terméshozási erélye lényegesen jobb, mint az őszi és téli fajtáké. Erősebb visszametszéssel csak termés csökkenést és a korona elsöprűsödését idézzük elő. A téli fajtáknál sajnos vannak olyanok, amelyek igen erős hajtásokat nevelnek és nehéz megtalálni az arányokat a korona a hajtáshozás és a terméshozás között. Figyelemmel kell lenni a benapozottságra is! A korona a terméshozás eszköze, melynek a napsütést be kell engedni a termések nagy részére, hogy azok, azokat az ízeket tudják előállítani, amiért is ültettük őket. Természetesen a jól benapozott s könnyen kiszellőző korona egyfajta védelmet nyújt számos betegséggel szemben, vagy legalább is csökkenti annak elterjedését. Az ilyen koronákat könnyebb permetezni és majdan szüretelni is. A körténél is hasonló a helyzet. Több esetben a nagyon erősen hajtó körtefát évekig ráhagytuk, hogy jól nője ki magát, majd ezt követően, módjával keveset kiszedve ritkítottuk a koronát, míg pár év alatt be nem állt az egyensúly. A körte termesztését, a betegségekre való fogékonysága teszi igen nagy kihívásnak. A finom körte, főleg a téli érésűek igen értékes gyümölcsünk. A bel tartalma és az íze, magas rangra emeli a gyümölcsök között a levéről (pálinka, ivólé) nem is beszélve. A birsalma és a naspolya metszése igen egyszerű.  Az egyenletes korona felépítmény kialakítása a fentiek szerint és utána már csak a vízhajtások kivágása évről évre a feladat. A tűzelhalás elleni küzdelem, ami feladja a leckét a termesztőknek, de a jól bevált ősi bordóilé, időszakoknak megfelelő töménységű oldatával történő permetezés megoldás a gondunkra.

Pomázi Ferenc írása

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..